Historie RB

Historie firmy RB se datuje od roku 1991, kdy Roman Bartosz založil ve Strakonicích svou dílnu v pronajatých prostorách místní školy. Rozhodnutí to bylo tehdy jednoduché. Pro strakonickou ČZ, ve které tehdy pracoval, znamenala 90. léta definitivní úpadek. Se svou ženou se proto rozhodl využít zvýšeného zájmu o kola, na kterém vyrostla řada domácích producentů.

V počátcích jako všichni ostatní nakupoval veškeré díly, včetně rámů, od různých dodavatelů, a z nich následně stavěl a prodával kompletní kola. Jako vyučený strojař však měl řadu výhrad k běžně dostupným rámům, proto se rozhodl využít svých znalostí a vědomostí o zpracování duralu a i přes počáteční skepsi lidí z branže se vrhl na svařování a vývoj vlastních hliníkových rámů s logem RB.

Prohlédněte si celou historii RB

Výroba a vývoj RB

Rám RB byl vyroben v dlouhém procesu náročné ruční výroby. Pouze dodržením přísných standardů individuální kusové produkce jsme schopni vyrábět rámy v nesrovnatelné kvalitě. Děláme to tak již 28 let, a je to něco speciálního. Pečlivě kontrolujeme každý krok během výroby. Kvalitu každého rámu či kola, které opouští naše dílny proto můžeme stvrdit vlastnoručním podpisem.

Vývoj každého rámu RB probíhá v programovém vybavení Pro/ENGINEER firmy PTC řešící pevnostní výpočty metodou konečných prvků, zaručuje díky rozsahu svých funkcí a variabilitě využitelných doplňkových modulů dosažení optimálních poměrů mezi váhou, tuhostí a trvanlivostí samotného rámu. Tento vývoj je následně podpořen náročnými testy v průběhu závodů spolu se softwarovými systémy pro data recording testovaných prototypů od firem Race Tech, 2D, a Race Logic, umožňují rychlé ověření vývojových a konstrukčních tendencí v závodních podmínkách a rychlou aplikací ověřených poznatků zpět do výroby.

Výroba výlučně z materiálů 7020-T6, ze zakázkové tavby podle specifických požadavků RB, probíhá pouze na nejmodernějších CNC strojích datově řízených přímo z podkladů zhotovených softwarem Pro/ENGINEER.

Svařování vašeho rámu probíhá výhradně ručně rukou nejlepších svářečů v oboru. Ruční svařování je dosud nenahraditelné při výrobě špičkových rámů. Pouze zkušená ruka profesionála dokáže vdechnout svárům požadované vlastnosti a zabrání nutnosti broušení svárů k zakrytí řemeslné nedokonalosti.

Tepelné zpracování úročí předchozí kvalitativní faktory vložené do každého rámu RB. Pouze rámy RB procházejí dvojím tepelným, počítačově řízeným zpracováním, kdy dlouhodobost těchto procesů a individualita period ohřevů a následných ochlazování je pro svou časovou náročnost neuskutečnitelná v klasické sériové výrobě.

Zabere to více času, zabere to více úsilí a stojí to více peněz. Ale až budete jezdit na rámu RB, budete vědět, že jezdíte na něčem jiném, na originálu. A o tom celá naše práce je.

Ruční výroba

Reputace RB je založena na kvalitě, dosažené ruční produkcí specifického sortimentu rámů v malých sériích. Děláme to tak již více jak 31 let a je to naše dlouhodobá firemní filozofie. Puntičkářsky věnujeme pozornost každému detailu. Pečlivě zkoumáme každý krok během výroby. Svařování Vašeho rámu je svěřeno nejlepšímu svářeči v oboru, klíčovému muži, jehož jistá ruka vyžaduje roky zkušeností.